29. 3. 2019
Zanimanje za udeležbo na delavnicah je bilo izredno in je
za enkrat preseglo razpoložljiva mesta. Med 15-imi udeleženci so bili tako potencialni podjetniki kot podjetja. To gotovo kaže na aktualnost tematike ter na velike priložnosti, ki jih v uporabi 3D tehnologij prepoznavajo tako eni kot drugi.
Delavnice so bile organizirane v sodelovanju med RRA Koroška kot vsebinskim upravljavcem Mrežnega podjetniškega inkubatorja Koroška (MPIK) in Fakulteto za tehnologijo polimerov (FTPO). Potekale so v prostorih MPIK oz. FTPO v Slovenj Gradcu, zadnja pa delno tudi v podjetju Hexagon Metrology S.p.A. v Šentjanžu pri Dravogradu. Izvedene so bile v sklopu projekta "SIO RRA Koroška 2018-19", ki ga izvaja RRA Koroška in je sofinanciran s strani EU in MGRT.
Na delavnicah so bile obravnavane 4 tematike, ki skupaj predstavljajo zaključen proces 3D prototipiranja:
- Na 1. delavnici smo se dotaknili osnov 2D in 3D modeliranja. Med drugim se je vsak udeleženec tudi sam preizkusil v modeliranju s pomočjo programa Siemens NX 12. Predavatelj: g. Simon Studenčnik.
- 2. delavnica je bila posvečena 3D tiskanju. Spoznavali smo vrste 3D tiskalnikov, prednosti in slabosti posameznih tehnologij, pripravo datoteke za 3D tisk ter bili priča praktičnemu prikazu 3D tiskanja s tehnologijo FDM in SLA. Predavatelj: g. Janez Slapnik.
- Eden izmed bistvenih elementov pri 3D prototipiranju je izbira pravega materiala in tehnologije za konkreten izdelek. Udeleženci so spoznali vrste in lastnosti različnih polimernih materialov in kompozitov ter prednosti/slabosti posameznih tehnologij. Najbolj privlačen je bil praktični prikaz brizganja in ekstrudiranja. Predavatelj: g. Silvester Bolka.
- 4. delavnica je potekala v dveh delih. V prvem smo se posvetili karakterizaciji, to pomeni ugotavljanju, iz katerega materiala je izdelek. Prikazane so bile tudi osnovne metode za karakterizacijo materialov (predavatelj: g. Silvester Bolka). V drugem delu pa smo se preselili v podjetje Hexagon Metrology S.p.A v Šentjanž pri Dravogradu, ki je s praktičnim prikazom različnih metod 3D skeniranja in t.i. vzvratnega inženirstva navdušilo udeležence. Predavatelja: g. Matic Poberžnik in g. Denis Valentan.
|
Zahvala po uspešno zaključenih delavnicah gre vsem. Na eni strani motiviranim, vztrajnim in vedoželjnim udeležencem, ki so se jih redno udeleževali. V enaki meri pa seveda tudi FTPO oz. njenim predavateljem ter podjetju Hexagon Metrology, kot vsebinskim izvajalcem.
Glede na zanimanje in pomembnost tematike vsekakor razmišljamo o ponovitvi delavnic v prihodnjem letu. Delavnice bomo na podlagi povratnih informacij s strani udeležencev še dodelali in nadgradili.